PISMO

DEPARTAMENT DIALOGU SPOŁECZNEGO MINISTERSTWO ZDROWIA

Z 29 LIPCA 2008 R.

W SPRAWIE DYŻURU MEDYCZNEGO PEŁNIONEGO W PORZE NOCNEJ A
20% DODATKU DO WYNAGRODZENIA

MZ-DS-024-2267-21/AK/08

 

 Pracownik pełniący dyżur medyczny w porze nocnej będzie miał prawo do dwóch dodatków do wynagrodzenia, podstawę wypłacenia których stanowią dwa odrębne tytuły prawne.

  

W odpowiedzi na przekazane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pismo w sprawie możliwości wypłacania pracownikom pełniącym dyżur medyczny w porze nocnej wynagrodzenia, o którym mowa w art. 32j ust. 4 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej oraz dodatku za pracę w nocy, wskazanego w art. 1518 § 1 Kodeksu pracy, Departament Dialogu Społecznego uprzejmie przedstawia poniższe wyjaśnienia w sprawie.

Z dniem 1 stycznia 2008 r. weszły w życie przepisy nowelizujące ustawę o zakładach opieki zdrowotnej, zgodnie z którymi czas pełnienia dyżuru jest wliczany do czasu pracy. W myśl art. 32j ust. 4 ww. ustawy, do wynagrodzenia za pracę w ramach pełnienia dyżuru medycznego stosuje się odpowiednio przepisy art. 1511 § 1-3 Kodeksu pracy. Wysokość wynagrodzenia za dyżur medyczny obliczana, więc będzie tak jak wysokość wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych i będzie zależeć od tego kiedy dyżur był pełniony. W związku z powyższym w sytuacji, kiedy w zakładzie dyżur pełniony jest w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy lub w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, pracownikowi przysługiwał będzie dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia. Dodatek w tej samej wysokości przysługiwał będzie w przypadku, gdy w związku z dyżurem pracownik przekroczy przeciętną tygodniową normę czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. W pozostałych przypadkach pracownikowi pełniącemu dyżur przysługiwać będzie dodatek do wynagrodzenia w wysokości 50% wynagrodzenia.

Przepis art. 1518 § 1 Kodeksu pracy stanowi, natomiast że pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej, w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.

Mając na względzie powyższe należy zatem wskazać, że pracownik pełniący dyżur medyczny w porze nocnej będzie miał prawo do dwóch dodatków do wynagrodzenia, podstawę wypłacenia których stanowią dwa odrębne tytuły prawne.

 

PISMO

DEPARTAMENT DIALOGU SPOŁECZNEGO MINISTERSTWO ZDROWIA

Z 24 KWIETNIA 2008 R.

W SPRAWIE DYŻURU MEDYCZNEGO PEŁNIONEGO W PORZE NOCNEJ A

20% DODATKU DO WYNAGRODZENIA

MZ-DS-W-0212-1752-124/OB/08

 

Wysokość wynagrodzenia za dyżur medyczny zależy od tego czy praca wykonywana w ramach pełnionego dyżuru medycznego wykonywana jest w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, czy w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

 

Zgodnie z przepisem art. 32j ust 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2007 r. o zakładach opieki zdrowotnej, wysokość wynagrodzenia za dyżur medyczny obliczana jest tak jak wysokość wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych tj. do wynagrodzenia za pracę w ramach pełnienia dyżuru medycznego zastosowanie mają odpowiednio przepisy art. 1511 § 1-3 Kodeksu pracy. Wysokość wynagrodzenia za dyżur medyczny zależy zatem od tego czy praca wykonywana w ramach pełnionego dyżuru medycznego wykonywana jest w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, czy w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. W takich przypadkach pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia. Dodatek w tej samej wysokości przysługuje w przypadku, gdy w związku z pełnionym dyżurem pracownik przekroczy obowiązującą go przeciętną tygodniową normę czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. W pozostałych przypadkach pracownikowi pełniącemu dyżur przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 50 % wynagrodzenia.

 

Pracownik pełniący dyżur medyczny w porze nocnej ma prawo do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 32j ust. 4 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej oraz do dodatku do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, należnego z mocy art. 1518 § 1 Kodeksu pracy.

 

PISMO

DEPARTAMENT PRAWNY GŁÓWNY INSPEKTORAT PRACY

Z 21 KWIETNIA 2008 R.

 W SPRAWIE DYŻURU MEDYCZNEGO PEŁNIONEGO W PORZE NOCNEJ A

20% DODATKU DO WYNAGRODZENIA

GPP-416-023-103/08

 

W przypadku pełnienia dyżuru medycznego w porze nocnej, pracownikowi przysługuje zarówno dodatek za pracę w porze nocnej, jak również dodatkowe wynagrodzenie za pełniony dyżur medyczny.

  

Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy uprzejmie informuje, iż w przypadku pełnienia dyżuru medycznego w porze nocnej, pracownikowi przysługuje zarówno dodatek za pracę w porze nocnej przewidziany w art. 1518 - Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, ze zm.), jak również dodatkowe wynagrodzenie za pełniony dyżur medyczny zgodnie z art. 32j ust. 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89, ze zm.). Są to bowiem dodatkowe składniki wynagrodzenia za pracę przysługujące z dwóch, zupełnie odrębnych tytułów prawnych.

 

Zaznaczyć również należy, iż w przypadku gdy dyżury medyczne pełnione są przez pracowników medycznych zatrudnionych w systemie pracy zmianowej, za każdą godzinę dyżuru medycznego pracownicy tacy otrzymują zarówno dodatkowe wynagrodzenie przewidziane w art. 32j ust. 4 ustawy o zoz, jak również w przepisie art. 32l tejże ustawy.